Pridružite se Civilni Iniciativi za Spremembo Spornega Energetskega Zakona!
Zakon nam je odvzel možnosti do sprožitve postopkov za pridobitev odškodnine za naše nepremičnine preko katerih je speljana energetska infrastruktura.
Kliknite tu, da se brezplačno pridružite
Zakaj se pridružiti?
Novi Energetski zakon (EZ-2; UrL RS 38/24), posebej prvi odstavek 117. člena, grobo posega v lastninske pravice lastnikov nepremičnin. Zaradi zgrajene energetske infrastrukture na naših zemljiščih so nam odvzete možnosti, da sami sprožimo postopke za pridobitev odškodnine, ki nam pripada. V preteklosti je bila sprožitev postopka za odškodnino mogoča s pomočjo novele Zakona o urejanju prostora (ZUreP-3), vendar je novi zakon, z aprilom 2024, to pravico onemogočil. Skupaj v civilni inciativi Peticija za spremebo spornega energetskega zakona lahko dosežemo spremembe in zagotovimo, da bo naš glas slišan!
Naši cilji
- Zaščita lastninskih pravic: Zahtevamo, da se lastnikom nepremičnin omogoči pravica do sprožitve postopkov za pridobitev odškodnine.
- Pravične rešitve: Zahtevamo spremembe zakona, ki bodo upoštevale interese vseh vpletenih strani.
O vodji iniciative
Civilno iniciativo vodi Boštjan Trobiš, pooblaščen inženir geodezije in sodni izvedenec za nepremičninske evidence, z bogatimi referencami in uspehi na področju pridobivanja odškodnin za naše stranke. Geodetska uprava RS ga je leta 2023 imenovala v komisijo za strokovno presojo v katastrskih postopkih. S številnimi zadovoljnimi strankami in pohvalami so dokazali, da lahko dosežejo pravične rešitve.
Boštjanova strokovna mnenja so objavljali že številni mediji:
Kaj so povedali lastniki nepremičnin, ki jim je pomagal preko svojih podjetij pridobivati odškodnino?
Spoštovani g Trobiš, z nekoliko zamude pošiljava nekaj pohvalnih vrstic o našem sodelovanju
Dolgo vrsto let smo se neuspešno dogovarjali z lokalno skupnostjo, občino, o ureditvi lastištva parcele – poti oziroma ceste, ki nam je bila z denacionalizacijo vrnjena v last, vseskozi pa je ostajala v javni rabi občanov v naselju, ki se je gradilo v povojnem času. Odzivnost občine je bila slaba, kljub njeni zakonski obveznosti do urejanja primerov parcel v zasebni lasti, ki so v javni rabi. Tako smo se končno, v letu 2018, obrnili na Geonep za svetovanje in se takoj odločili, da jim zaupamo nadaljno izpeljavo postopka. Uspešno so ga izpeljali v roku malo več kot enega leta (zaključek julija 2019). Sodelovanje z njimi je bilo zelo dobro, njihovo delo je bilo v danih razmerah opravljeno hitro in zelo strokovno, cenovno povsem sprejemljivo, komunikacija pa jasna, temeljita in prijazna.
Mateja Bučar, Alesa Valič
Lepo pozdravljeni Pišem vam v imenu družine Škerl. Od občine Lj. smo dobili nakazilo za odkup zemljišča kjer poteka cestišče, prosim da nam pošljete podatke kam se nakaže denar in koliko za vsakega posebej. Vaši dolžniki smo Škerl : V , M , O , J , B
Zahvaljujem se vam za upešen vaš trud, posebno ga. Katji
Družina Škerl
Kaj lahko storite?
- Podpišite peticijo: Vaš podpis šteje! Pomagajte nam doseči potrebno število podpisov za obravnavo v državnem zboru.
- Širite glas: Delite to stran z družino, prijatelji in sosedi. Več nas bo, močnejši bo naš glas!
- Pridružite se iniciativi: Postanite del naše skupine in aktivno sodelujte pri organizaciji in kampanji.
Podpišite Peticijo
Vnesite svoje podatke spodaj, da podpišete peticijo in se pridružite naši iniciativi.
Protiustavnost 1. odstavka 117. člena EZ-2 se kaže zlasti v naslednjem:
- Lastnikom nepremičnin je odvzeto edino učinkovito pravno sredstvo, ki ga zakonodaja (5. odstavek 209. člena ZUreP-3) ponuja lastnikom nepremičnin, po katerih že poteka zgrajena gospodarska javna infrastruktura (v primeru negatorne tožbe je sodna praksa neenotna, kar predstavlja negotovost za lastnike nepremičnin, na drugi strani pa ogroža javno korist).
- Diskriminacija lastnikov nepremičnin, po katerih poteka energetska gospodarska javna infrastruktura (elektrika in plin) v odnosu do lastnikov nepremičnin, po katerih poteka ostala gospodarska (in negospodarska) javna infrastruktura (npr. telekomunikacije, vodovod, kanalizacija, javne ceste, javne železnice ipd.).
- Zakonodajni postopek (EZ-2 je bil v zakonsko proceduro uvrščen 8. 12. 2023, šel je čez tri obravnave pred Državnim zborom RS). Zadnja, tretja obravnava, na kateri je bil EZ-2 sprejet, je bila izvedena na 19. seji Državnega zbora dne 23. 4. 2024. Določilo prvega odstavka 117. člena je prišlo v zakonski tekst šele z amandmajem ene od poslanskih skupin dne 9. 4. 2024 (zgolj dva tedna pred sprejemom EZ-2), in to brez javne razprave in brez argumentirane obrazložitve. Poleg tega je EZ-2 začel veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu RS, t.j. 8. 5. 2024, kar je posebnost glede na vse prejšnje verzije energetskega zakona, ko je bil določen 15-dnevni rok za uveljavitev. Z navedenim je bila odvzeta pravica številnim lastnikom nepremičnin, ki so pred upravljavci energetske infrastrukture že uveljavljali svoje pravice vendar niso uspeli še vložiti zahteve na pristojno upravno enoto.
Zadeva poseže v pravice oškodovancev lastnikov nepremičnin, ki imajo zaradi energetske infrastrukture, ki poteka preko njihovih nepremičnin lastninsko pravico dejansko omejeno. Prvi stavek prvega odstavka tega člena namreč poseže v že pridobljene pravice po ZUreP-3 (209. čl.), ki je omogočal, da lahko razlastitveni zavezanec (razlaščenec oz. lastnik nepremičnine), ki ima zaradi že zgrajene energetske infrastrukture omejeno lastninsko pravico sam sproži postopek za razlastitev ali omejitev lastninske pravice (na upravni enoti).
Ta člen ZUreP-3 je dejansko omogočal, da je lastnik nepremičnine preko upravne enote začel postopek in nato na nepravdnem postopku izposloval odškodnino za omejitev zaradi energetske infrastrukture. Sedaj je z novelo EZ-2 to onemogočeno – ostaja samo še možnost tožbe za uporabnino nepremičnine, ki pa se lahko vnovči le za petletno obdobje.
Kot zanimivost: sporen stavek je bil vrinjen v omenjeni odstavek v drugem branju sprejemanja v DZ, aprila 2024, brez javne razprave in to le nekaj dni pred končnim sprejemom zakona. Ministrstvo je v javno obravnavo poslalo osnutek zakona brez spornega stavka, vlada je prav tako brez spornega stavka poslala predlog zakona v parlamentarno proceduro.
Politika zasebnosti: Varovanje osebnih podatkov je zagotovljeno. Vaši podatki bodo uporabljeni izključno za namene priključitve k civilni inciativi Peticija za spremembo spornega energetskega zakona, obveščanja o njenem poteku, novostih v zvezi z nepremičninskimi predpisi in ponudbami glede možnosti ureditev stanj. Za več informacij preberite: Politika zasebnosti